Surefire 2nd Gen Fast Attach SOCOM556-RC2 Suppressor 5.56mm Stainless Steel FDE
2 in stock
SKU: CSSI|FHSOCOM556RC2DE Category: Tag: Brand: Product ID: 81916
Description
Optimized for any 5.56 mm/.223-caliber weapon system with a minimum barrel length of 10 inches the SOCOM556-RC2 showcases our USSOCOM contract-winning know-how in cutting-edge suppressor design. It incorporates the latest in manufacturing techniques and materials to produce the most exceptional tool of its kind. You can count on it to deliver the utmost accuracy because we test every single SOCOM suppressor to ensure 100% repeatable sub-MOA impact shift and group size along with tremendous sound flash and dust signature reduction. Precision-built of advanced high-temp Inconel alloys and stainless steel and CNC laser-welded for uncompromising durability the RC2 can stand up to the harshest conditions while helping to maintain the reliability of the host weapon thanks to unique internal baffling that reduces backpressure. Matching extreme accuracy with superior sound attenuation the SOCOM556-RC2 is the best overall 5.56 mm/.223 suppressor in any environment.
Specifications:
  • Improved version of the US Special Operations Command suppressor trial-winning SOCOM556-RC
  • Features the finest engineering and materials for unsurpassed performance and reliability
  • 6.4-inch overall length optimized for superior signature reduction
  • Designed specifically for 10-inch and longer M4/M16-variant rifles and carbines
  • Eliminates first-round flash a phenomenon common in most suppressors
  • Suppresses visible flash up to 99.3% over a bare muzzle
  • Tight tolerances and precision bore concentricity result in superior accuracy
  • Durable high-temperature Inconel alloy/stainless-steel construction withstands full-auto use
  • Fast-Attach® design allows fast secure easy attachment and removal without tools
  • Durable construction delivers long service life
  • Proudly designed and manufactured in the U.S.A.
  • CALIBER: 5.56 mm (.223 caliber)
  • CONSTRUCTION: High-Temp Alloy & Stainless Steel
  • COATING: DLC and Cerakote? Finish
  • BODY COLOR: FDE
  • DIAMETER: 1.5 in (3.8 cm)
  • LENGTH: 6.4 in (16.2 cm)
  • LENGTH ADDED TO WEAPON: 3.8 in (9.7 cm) *Actual length may vary depending on which SureFire adapter is used