SIG SUPPRESSOR HEXIUM 7.62 TI HUB DIRECT THD
14 in stock
SKU: BILL|SIG HEXIUM762 Category: Tag: Brand: Product ID: 53569
Description
The new SIG SAUER HEXIUM line of suppressors brings low back pressure and quiet clean tones to your favorite firearm platform. Versatile durable and supported by the best warranty in the industry SIG SAUER’s HEXIUM line was engineered for demanding shooters with high expectations for suppressor performance. – Utilizing SIG SAUER’s advanced additive manufacturing techniques state-of-the art computer analysis and industry leading testing equipment the HEXIUM line of suppressors brings true performance and sound quality to shooters everywhere. – For easy compatibility across platforms the HEXIUM is furnished with a Hub Taper Direct Thread Mount providing a quick and easy mounting solution. At the front end of the suppressor a new modular end cap design was added for an accessory mounting system. – Inside the 3D printed core our unique internal geometries deliver low back pressure and quiet tones across firearms of all types. Available in three calibers (5.56 NATO 7.62×39 and 300 Blackout) the Hexium line consists of three Titanium models and one Inconel steel rated for 5.56. NATO. On the outside the external hexagonal pattern with black Cerakote strikes the perfect chord of form and function. – With multi-caliber versatility modular accessory options and performance you can trust SIG SAUER’s HEXIUM suppressors deliver a refined edge to every shot. – HUB Taper Direct Thread Mount – Low Back Pressure Internal Design – End Cap Accessory Mounting System – External Hex Pattern with Black Cerakote Finish – 3D Printed Titanium/Inconel Core – CALIBER 7.62mm – MATERIAL Titanium – DIAMETER 1.75 in – OVERALL LENGTH 6.2 in – WEIGHT 11 oz – ATTACHMENT TYPE Hub Taper Direct – THREADS 5/8in-24
Additional information
UPC
Manufacturer
Sig Sauer
Manufacturer Part Number
HEXIUM762
ATF Type
Silencer
Caliber/Gauge
7.62MM