SIG M17 9MM XFRAME4.7 COY ROMEO 3-21RD
9 in stock
SKU: BILL|SIG M17X9RX Category: Tag: Brand: Product ID: 53008
Description
The Next Generation of M17 is here delivering all the performance and reliability that made the M17 the choice of the U.S. Military now outfitted with the most advanced XSeries features. The M17X each include a factory mounted ROMEO-M17 red dot optic featuring a ruggedized aluminum housing aspheric glass lens for zero distortion and is fully enclosed and sealed for ultimate protection from the elements. This pistol also features an XSeries coyote tan grip module with extended beavertail aggressive grip stippling and deeper undercuts for greater control. The XSeries grip module is also fitted with a magwell extension for faster and more accurate reloads. The XSeries flat blade trigger provides an increased tactile response for greater accuracy. – ROMEO-M17 Red Dot Sight installed on the slide – Coyote X-Carry grip module with magwell – Flat XSeries trigger – (3) 21rd magazines – CALIBER 9mm Luger – MAGS INCLUDED (3) 21rd Steel Mag – SIGHTS ROMEOM17 With SIGLITE Front/Rear – RX FOOTPRINT SIG-LOC (M17/M18 MHS & Commem.) – THREADED BARREL No – PISTOL SIZE Full-Size XSeries – OVERALL LENGTH 8.0 in [203 mm] – OVERALL WIDTH 1.6 in [41 mm] – HEIGHT 6.3 in [163 mm] – BARREL LENGTH 4.7 – WEIGHT 33 oz [935 g] w/Magazine – SIGHT RADIUS 6.6 in [168 mm] – ACCESSORY RAIL M1913 – TRIGGER ACTION Striker – TRIGGER TYPE X-Series Flat – GRIP MODULE Carry Polymer XSeries – GRIP TYPE Modular Polymer XSeries – GRIP MATERIAL Standard Polymer – GRIP COLOR Coyote Tan – BARREL MATERIAL Carbon Steel – FCU MATERIAL Stainless Steel – SLIDE FINISH Coyote PVD – SLIDE MATERIAL Stainless Steel – MANUAL SAFETY No – OPTIC READY Yes
Additional information
UPC
Manufacturer
Sig Sauer
Manufacturer Part Number
M17X9RX
Action
Semi-Auto
ATF Type
PISTOL
Barrel Finish
Black
Barrel Length
4.7"
Caliber/Gauge
9mm