SAV AXIS XP 22-250REM 22 LH
SAV AXIS XP 22-250REM 22 LH
7 in stock
SKU: BILL|SAV 32013 Category: Tag: Brand: Product ID: 2995
Description
The all-new redesigned AXIS XP offers hunters even better out-of-the-box performance at the same affordable price. In addition to a new look with improved ergonomics the AXIS XP is loaded with features that deliver tack-driving accuracy on every shot including precision button rifled barrels and thread-in headspacing. Look for the AXIS XP in a wide variety of full-size left-hand and compact models and a complete spectrum of popular hunting calibers. The updated bolt handle with a sleek ergonomic design delivers on functionality. This bolt handle will help to enhance user control and comfort during operation especially in adverse conditions like rain or cold weather. Comes with a factory-mounted and boresighted 3-9×40 scope. – FEATURES – Updated ergonomic stock with enhanced texturing – Updated pistol grip with ambidextrous palm swells – User-adjustable AccuTrigger – 3-9x40mm scope mounted and bore-sighted – Enhanced bolt handle design – Detachable box magazine
Additional information
UPC
Manufacturer
Savage
Manufacturer Part Number
32013
Action
Bolt Action
ATF Type
Rifle
Barrel Length
22"
Caliber/Gauge
.22-250 Remington
Capacity
4 + 1
Color
Black
Length
Number of Magazines
1 4 rd. Detachable Box
Package Height
3.4
Package Width
8.4
Product Type
Rifle
Rate of Twist
1:12"