SAV AXIS 2 XP HARDWOOD 22-250REM 22 LH
2 in stock
SKU: BILL|SAV 32269 Category: Tag: Brand: Product ID: 3315
Description
The all-new redesigned AXIS 2 XP HARDWOOD offers hunters even better out-of-the-box performance at the same affordable price. In addition to a new look with improved ergonomics the AXIS 2 XP HARDWOOD is loaded with features that deliver tack-driving accuracy on every shot including the user-adjustable AccuTrigger and thread-in headspacing. In addition to the enhanced ergonomics on the HARDWOOD stock it features laser cut stippling on the pistol grip and forend for added grip. The Axis 2 XP HARDWOOD gives hunters the classic look of a walnut stock with all of the modern features they expect. – Look for the AXIS 2 XP HARDWOOD in full-size left-hand and a complete spectrum of popular hunting calibers. The updated bolt handle with a sleek ergonomic design delivers on functionality. This bolt handle will help to enhance user control and comfort during operation especially in adverse conditions like rain or cold weather. Factory mounted and boresighted 3-9×40 scope with fully multi-coated lenses and tool-less windage & elevation adjustments. – FEATURES – Redesigned ergonomic stock with enhanced texturing – Updated pistol grip with ambidextrous palm swells – Enhanced bolt handle design – 3-9x40mm scope mounted and bore-sighted – User-adjustable AccuTrigger – Detachable box magazine
Additional information
UPC
Manufacturer
Savage
Manufacturer Part Number
32269
Action
Bolt Action
ATF Type
Rifle
Barrel Length
22"
Caliber/Gauge
.22-250 Remington
Capacity
4 + 1
Color
Black
Length
Number of Magazines
1 4 rd. Detachable Box
Package Height
3.4
Package Width
8.3
Product Type
Rifle
Rate of Twist
1:12"