SAV AXIS 2 GREEN 22-250REM 22
SAV AXIS 2 GREEN 22-250REM 22
1 in stock
SKU: LIP|SVAX22250GRN Category: Tag: Brand: Product ID: 3023
Description
The all-new redesigned AXIS 2 offers hunters even better out-of-the-box performance at the same affordable price. In addition to a new look with improved ergonomics the AXIS 2 is loaded with features that deliver tack-driving accuracy on every shot including the user-adjustable AccuTrigger and thread-in headspacing. Look for the AXIS 2 in OD Green Gray and FDE plus a wide variety of full-size left-hand and compact models along with a complete spectrum of popular hunting calibers. The updated bolt handle with a sleek ergonomic design delivers on functionality. This bolt handle will help to enhance user control and comfort during operation especially in adverse conditions like rain or cold weather. – FEATURES – Redesigned ergonomic stock with enhanced texturing – Pistol grip with ambidextrous palm swells – User-Adjustable AccuTrigger – Enhanced bolt design – Detachable box magazine
Additional information
UPC
Manufacturer
Savage
Manufacturer Part Number
32038
Action
Bolt Action
ATF Type
Rifle
Barrel Length
22"