RITON X5 CONQUER 5-25X50IR FFP MOA
1 in stock
SKU: BILL|RITON 5C525AFI Category: Tag: Brand: Product ID: 5407
Description
Featuring a 34mm tube and a 5x magnification ratio Riton’s X5 Conquer 5-25×50 has the perfect combination of clarity and durability to ensure every shot is a success. With a First Focal Plane (FFP) reticle integrated throw lever advanced Riton R5 Zero Stop turrets this optic will allow for fast on target shots at any distance. – Equipped with Riton’s R5 Zero Stop Turrets for Instant and Reliable Return to Zero – Integrated Removable Throw Lever – 1/4 MOA Windage and Elevation Adjustment – 6 levels of red illumination featuring on/off between each level – Fast-Focus Eyepiece – Assembled in EP-Level Clean Room – 100% Waterproof Fog proof and Shockproof (tested up to 1200 G’s) – Aircraft Grade Aluminum with Rugged Design Ready for the Toughest Environments – Technical Specifications: – Magnification: 5-25 – Parallax Adjustment: 10-infinity – Tube Diameter: 34mm – Objective Lens Diameter: 50mm – Focal Lens Position: First Focal Plane – Lens Coating: Fully Multi-Coated Full Wide Band Waterproof Coated Low Light Enhancement – Reticle: BAF Illuminated – Field of View at 100 yds: 22.5ft-4.5ft – Material: 6061-T6 – Eye Relief: 3.7in/95mm – Exit Pupil: Low 10.2mm-High 2.2mm – Click Value at 100 yds/mm: 1/4 – Adjustment Range: 70 MOA – Mounting Length: 7.75in/196mm – Length: 15.37in/390mm – Weight: 34oz/963g – Included Items: Flip Up Lens Covers Lens Cloth Allen Wrench