RITON CONQUER 3-18X50IR FFP PSR
1 in stock
SKU: BILL|RITON 7C318LFIP Category: Tag: Brand: Product ID: 5413
Description
The 7 Conquer 3-18×50 features a First Focal Plane (FFP) illuminated reticle with Riton HD/ED glass integrated throw lever and Riton’s advanced R7 Zero Stop turrets. With 46 MRAD of internal elevation adjustment the 7 Conquer 3-18×50 is a versatile high performance scope to conquer the most difficult distance shooting. – PRODUCT FEATURES: – Equipped with Riton’s R7 Zero Stop Turrets – Integrated Removable Throw Lever – 1/10 MRAD Windage and Elevation Adjustment – 6 levels of red illumination featuring on/off between each level – Magnification: 3-18 – Parallax Adjustment: 10-infinity – Tube Diameter: 34mm – Objective Lens Diameter: 50mm – Focal Lens Position: First Focal Plane – Lens Coating: Fully Multi-Coated Full Wide Band Waterproof Coated Low Light Enhancement – Reticle: T3 Illuminated / PSR Illuminated – Field of View at 100 yds: 35ft-6.2ft – Material: 6061-T6 – Eye Relief: 3.4in/87mm – Exit Pupil: Low 7.5mm-High 2.9 mm – Click Value at 100 yds/mm: 1/10th MRAD – Adjustment Range: 46 MRAD – Mounting Length: 6.37in/161mm – Length: 13.62in/345mm – Weight: 31oz/878g – Included Items: Flip Up Lens Covers Lens Cloth Allen Wrench