Nocpix QUEST H35R Rangefinding Thermal Binocular 640×512 35mm
7 in stock
SKU: BILL|NOCPIX QUESTH35R Category: Tag: Brand: Product ID: 90926
Description
The QUEST is lightweight and portable offering a detection range of up to 2600m and a built-in concealed LRF with a 1000m range for superior accuracy and visibility. Its traditional binocular design features a full-rubber coating and an IP67 rating for durability and comfort in harsh conditions. Equipped with a high-performance 640×512 sensor (NETD ≤15mK 60Hz) the QUEST ensures exceptional image clarity superior thermal sensitivity and seamless performance in challenging environments.
Additional information
UPC
Manufacturer
NOCPIX
Manufacturer Part Number
QUESTH35R
Color
Black
Eye Relief
0
Length
8.7000
Magnification
3x
Model
Quest
Power
4-16X
Product Type
Binocular
Resolution
640×480, 12 Microns, 60Hz