LEU VX5 HD 2-10X42MM 30MM MATTE DUPLEX
Out of stock
SKU: CSSI|LU171386 Category: Tag: Brand: Product ID: 11311
Description
The VX-5HD is taking optical performance to a whole new level. We gave it a High-Definition optical system for sharpened clarity and the Twilight Max™ Light Management System for even greater low-light performance giving hunters a visible advantage at dawn and dusk when the biggest game is on the move. The new CDS-ZL2 (Custom Dial System ZeroLock 2) elevation dial locks in place so it cannot be inadvertently rotated off zero. A mere press of a button will allow the user to dial up two turns of elevation if necessary. On the 2nd revolution of the elevation dial the button sinks in to show you are on the 2nd turn so you can dial for extended ranges and never lose your place. The covered pop-up windage dial provides fast and accurate sight-in and easy rezero. All VX-5HD CDS-ZL2 riflescopes include one free Custom Ballistic Dial with purchase. FireDot illuminated reticles provide daylight bright red dot-like performance with an easy to use 1 button intensity adjustment. – Actual Magnification: 2.0 x-10.0 x – Linear Field of View (ft/100 yd): 57.5 ft-11.7 ft – Eye Relief (in): 3.8 in-3.8 in – Weight (oz): 16.4 oz – Objective Clear Aperture (in): 1.7 in – Elevation Adjustment Range: 120 moa – Windage Adjustment Range: 120 moa
Additional information
UPC
Manufacturer
Leupold
Manufacturer Part Number
171386
Adjustable Parallax
150 yds
Adjustment Size
.25 MOA
Eye Relief
3.80"
Length
12.56"
Magnification
2-10x
Optic Coating
Guard-Ion
Reticle
Duplex
Shipping Weight
1.86
Objective Size
42mm