LEU MK5 HD 7-35X56MM 35MM M5C3 FFP TREMOR 3
Out of stock
SKU: BILL|LEU 177332 Category: Tag: Brand: Product ID: 11563
Description
Modern precison rifles are reaching to distances once thought impossible but this can only be accomplished with the right peice fo glass on top. The Mark 5HD 7-35x56mm scope gives you that extra magnification to get you on target way out there. And with the same dimensions and only 3 ounces more that its brother the 5-25×56 you won’t pay a size penalty. – Pick up a Mark 5HD™ and you’ll feel the difference: it’s up to 20 ounces lighter than other scopes in its class. Get behind one and you’ll see the difference from the superior edge-to-edge clarity and extreme low-light performance to the versatility of the Combat Competition Hunter reticle. With three revolutions of elevation adjustment the Mark 5HD was built to max out the performance of the latest long-range rifles and ammo. Ergonomically designed with more tactile audible click adjustments larger numbers and a high-speed throw lever so you can put accurate fire downrange faster. – DiamondCoat 2 – Dual Use – Side Focus – Front Focal Plane (FFP) – Flip Open Lens Covers – Waterproof & Fogproof – 35mm Maintube – 6061-T6 Aluminum – Twilight Max Light Management System – 1/10th MIL Click Adjustment – 5:1 Zoom Ratio – M5C3 ZeroLock Adjustments – Weight (oz): 33 – Linear FOV (ft/100 yd) – Low: 14.7 – Linear FOV (ft/100 yd) – High: 3 – Length (in): 15.7 – Eye Relief (in) – Low: 3.6 – Eye Relief (in) – High: 3.8 – Objective Diameter (in): 56 – Elevation Adjustment Range (MOA): 100 – Windage Adjustment Range (MOA): 50
Additional information
UPC
Manufacturer
Leupold
Manufacturer Part Number
177332
Adjustable Parallax
50 yds
Adjustment Size
.1 MIL
Color
Black
Eye Relief
3.80" – 3.60"
Length
15.70"
Magnification
7-35x
Model
Mark 5HD
Objective Size
56mm