LEU MK5 HD 5-25X56MM 35MM M5C3 MATTE FFP IL
5 in stock
SKU: CSSI|LU171776 Category: Tag: Brand: Product ID: 11333
Description
Pick up a Mark 5HD™ and you’ll feel the difference: it’s up to 20 ounces lighter than other scopes in its class. Get behind one and you’ll see the difference from the superior edge-to-edge clarity and extreme low-light performance to the versatility of the Combat Competition Hunter reticle. With three revolutions of elevation adjustment the Mark 5HD was built to max out the performance of the latest long-range rifles and ammo. Ergonomically designed with more tactile audible click adjustments larger numbers and a high-speed throw lever so you can put accurate fire downrange faster. – 100% Waterproof and Fogproof – 2nd Generation Argon/Krypton Waterproofing – 35mm Maintube – 5:1 Zoom Ratio – 6061-T6 Aircraft Quality Aluminum – Dial Illumination Control – Dual Use – European Style Fast-Focus Eyepiece – Front Focal Plane (FFP) – Generous Eyebox – M5C3 ZeroLock Adjustments – Throw Lever – Twilight Max HD Light Management System – 1/10th MIL Click Adjustment – Flip Open Lens Covers – TMR (Illuminated) Reticle – Matte Finish – Parallax: Side Focus – Weight (oz): 30 – Linear FOV (ft/100 yd) -Low: 20.5 – Linear FOV (ft/100 yd) -High: 4.2 – Eye Relief (in) -Low: 3.58 – Eye Relief (in) -High: 3.82 – Weight (g): 850 – Elevation Adjustment Range (MOA): 120 – Elevation Adjustment Range (MIL): 34.9 – Windage Adjustment Range (MOA): 60 – Windage Adjustment Range (MIL): 17.5 – Exit Pupil (mm) -High: 2.2
Additional information
UPC
Manufacturer
Leupold
Manufacturer Part Number
171776
Adjustable Parallax
50 yds
Adjustment Size
1/10 mil
Eye Relief
3.58" – 3.82"
Length
15.67"
Magnification
5-25x
Package Height
4.1
Package Width
3.78
Power
5X – 25X
Product Type
Accessory-Scopes
Reticle
Illuminated FFP TRM
Shipping Weight
3.07
Objective Size
56mm